RestaurantSupply.com is your trusted source for Vesta Precision sous vide cookers.
- Authorized Vesta Precision dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Vesta Precision SV81-WH sous vide cookers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vesta Precision SV81-WH Imersa Elite Sous Vide Immersion Circulator Heats Up To 20 Liters Of Water
| Manufacturer | Vesta Precision |
|---|---|
| Model Number | SV81-WH |
| Manufacturer Part # | SV81-WH |
| Type | Immersion Circulator |
| Height | 7.9" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 4.1" |
| Weight | 4.41 lbs |
| UPC | 852916008812 |
| CE | Yes |
| ETL | Yes |
| RoHS | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Vesta Precision, SV81-WH, Imersa Elite Sous Vide, immersion circulator, heats up to 20 liters of water, temperature range 68° - 203°F/20° - 95°C, digital display, temperature accuracy (±0.2°F/0.1°C), 4.5L/min pump speed, foldable design, smart Wi-Fi app enabled, steel, PC, PPO construction, white, 110-120v/60/1-ph, 900 watts, GS, CE(EMC/LVD/ERP), RoHS, Reach, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Certifications
RoHS
This item complies with the Restriction of Hazardous Substances (RoHS) directive, limiting the use of specific hazardous materials in electrical and electronic equipment.