FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for USR Brands red meat deli display cases.
- Authorized USR Brands dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock USR Brands LDC48 red meat deli display cases
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
USR Brands LDC48 Refrigerated Straight Glass Meat Deli Display Case 47.2”W X 33.5”D X 47.2”H
| Manufacturer | USR Brands |
|---|---|
| Model Number | LDC48 |
| Manufacturer Part # | LDC48 |
| Height | 47.2" |
| Width | 47.2" |
| Depth | 33.5" |
| Weight | 418 lbs |
| UPC | 753389119060 |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
USR Brands, LDC48, Refrigerated Straight Glass Meat Deli Display Case, 47.2”W x 33.5”D x 47.2”H, rear refrigerated storage, 7.2" Deep SS304 rear work surface, bottom-mounted compressor with self-contained refrigeration, digital temperature controller and display, 33°F to 41°F temperature range, LED interior lighting, black painted steel exterior with glass display shelf, 1/2 HP, 115v/60/1-ph, 11 amps, NEMA 5-15P, 6.58 ft. power cord, R290 Refrigerant
Certifications
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
