FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Turbo Air mega top sandwich and salad unit refrigerated counters.
- Authorized Turbo Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Turbo Air TST-72SD-30-LRD2-FB-N-SL mega top sandwich and salad unit refrigerated counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Turbo Air TST-72SD-30-LRD2-FB-N-SL Super Deluxe Sandwich/Salad Mega Top Unit Slide-Back Lid
| Manufacturer | Turbo Air |
|---|---|
| Model Number | TST-72SD-30-LRD2-FB-N-SL |
| Manufacturer Part # | TST-72SD-30-LRD2-FB-N-SL |
| Exterior Finish | Stainless Steel & Galvanized Steel |
| Access Type | Doors & Drawers |
| Compressor Style | Front Breathing |
| Refrigeration | Self-contained, Rear Mounted |
| No of Doors | 2 Doors |
| Sections | 3 Section |
| No of Drawers | 2 Drawers |
| Width (side - side) | 70" - 95" Wide |
| Height | 39.62" |
| Width | 72.62" |
| Depth | 34" |
| Weight | 396 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Turbo Air, TST-72SD-30-LRD2-FB-N-SL, Super Deluxe Sandwich/Salad Mega Top Unit, Slide-Back Lid, Front Breathing airflow, three-section, 17.6 cu. ft., 72-5/8"W x 34"D x 39-5/8"H, (30) 1/6 size 4" deep pans, (1) left hinged solid door + (1) right hinged solid door + (2) drawers, (2) stainless steel wire shelves, stainless steel interior & exterior (galvanized steel back & bottom), self-cleaning condenser equipped, 9-1/2"deep cutting board, R290 Hydrocarbon refrigerant, 3/8 HP, 115v/60/1-ph, 9.9 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
