FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Thunderbird bread slicers.
- Authorized Thunderbird dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Thunderbird EUROCUT-007 bread slicers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Thunderbird EUROCUT-007 Bread Slicer German Style Available In 1/2" Or 5/8"
| Manufacturer | Thunderbird Food Machinery |
|---|---|
| Model Number | EUROCUT-007 |
| Manufacturer Part # | EUROCUT-007 |
| Slice Size | Specify |
| Controls | Manual Controls |
| Type | Countertop |
| Height | 18" |
| Width | 29" |
| Depth | 18" |
| Weight | 200 lbs |
| CE | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Thunderbird Food Machinery, EUROCUT-007, Bread Slicer, German style, available in 1/2" or 5/8", 3/4 HP, 115v/60/1-ph, 1400w, CE, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
