FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Thunderbird spiral dough mixers.
- Authorized Thunderbird dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Thunderbird ASP-40 spiral dough mixers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Thunderbird ASP-40 Spiral Mixer With Revolving Bowl With Plastic Cover 85 Lb. Dough Capacity
| Manufacturer | Thunderbird Food Machinery |
|---|---|
| Model Number | ASP-40 |
| Manufacturer Part # | ASP-40 |
| Controls | Timer |
| Attachments | Bowl, Dough Hook |
| Speed | 2-speed |
| Housing Construction | Painted |
| Bowl Type | Fixed |
| Height | 49" |
| Width | 34" |
| Depth | 22" |
| Weight | 490 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Thunderbird Food Machinery, ASP-40, Spiral Mixer, with revolving bowl with plastic cover, 85 lb. dough capacity, two speed spiral arm motor with timer and separate bowl drive motor, bowl jog control, safety switch, stainless steel bowl, baked enamel housing, 6 HP, NSF, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
