RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit reach-in undercounter freezers.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit SCFF1842ADA reach-in undercounter freezers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit SCFF1842ADA Undercounter All-Freezer 18" Wide 2.7 Cu.ft. Capacity
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | SCFF1842ADA |
| Manufacturer Part # | SCFF1842ADA |
| Size | 1 Section |
| Doors | Solid Door(s) |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Exterior Finish | All Black Exterior |
| Width | 12" - 21" |
| Access Type | Doors |
| Height | 31.38" |
| Width | 17.75" |
| Depth | 24" |
| Weight | 119 lbs |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, SCFF1842ADA, Undercounter All-Freezer, 18" wide, 2.7 cu.ft. capacity, built-in or freestanding, digital thermostat & display, frost-free, reversible door, stainless steel handle, (4) adjustable chrome shelves, (4) level legs, flush back, factory keyed installed lock, fully finished black cabinet, R600a refrigerant, 115v/60,1.25 amps, ADA compliant, ETL, ETL-Sanitation (Residential)
Certifications
ADA Certified
The item has been evaluated by the Department of Justice for compliance with the Americans with Disabilities Act. The item was found to be compliant with ADA Standards for Accessible Design.
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
