RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit merchandiser refrigerators.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit CL156BV1 merchandiser refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit CL156BV1 Undercounter Beverage Center Built-in Or Freestanding 15" Wide
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | CL156BV1 |
| Manufacturer Part # | CL156BV1 |
| Size | 1 Section |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Capacity | 8 Cu. Ft. (and Under) |
| Height | 33.75" |
| Width | 14.75" |
| Depth | 22.88" |
| Weight | 99 lbs |
| cETL | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, CL156BV1, Undercounter Beverage Center, built-in or freestanding, 15" wide, 2.6 cu. ft. capacity, LED lighting, digital controls & displays, 36° - 43ºF temperature range, automatic defrost, (3) adjustable glass shelves, stainless steel trim, fully finished black cabinet, factory installed lock, reversible-right hand door swing, right angle plug, interior & exterior fan, R600a Hydrocarbon refrigerant (CARB compliant), 115v/60/1-ph, 1.0 amps, ETL, ETL-C (Residential)
Certifications
cETL
This product is certified by Intertek with a cETL mark, indicating compliance with applicable safety standards for use in Canada.
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
