RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit wine cellar cabinets.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit CL155WC1 wine cellar cabinets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit CL155WC1 Undercounter Wine Cellar Built-in Or Freestanding 15" Wide
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | CL155WC1 |
| Manufacturer Part # | CL155WC1 |
| Width | 12" - 15"W |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Bottle Capacity | 20 - 59 Bottle Capacity |
| Height | 33.75" |
| Width | 14.75" |
| Depth | 22.88" |
| Weight | 102 lbs |
| cETL | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, CL155WC1, Undercounter Wine Cellar, built-in or freestanding, 15" wide, (20) bottles capacity, glass door with stainless steel trim, auto-defrost, digital controls & display, LED lighting, (5) adjustable steel shelves, temperature memory function, 41-68ºF temperature range, sabbath mode setting, open door & high temperature alarm, reversible-right hand door swing, right angle plug, interior & exterior fan, fully finished black cabinet, factory installed lock, R600a Hydrocarbon refrigerant (CARB compliant), 115v/60/1-ph, 1.0 amps, ETL, ETL-C (Residential)
Certifications
cETL
This product is certified by Intertek with a cETL mark, indicating compliance with applicable safety standards for use in Canada.
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
