Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 1168263 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart Southbend 1168263 3/16 Inch Nat/lp Pilot Assembly with Universal Orifice
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 1168263 |
| Manufacturer Part # | 1168263 |
| Height | 0.75" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 3.5" |
| Weight | 0.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 1168263 Nat/lp Pilot Factory # 1898-03j Tube Size 3/16" Cct, Comes With .014" Nat/lp Universal Orifice., Can Use Pilot Orifice # 26-1128 Nat .018" 3/16", Can Use Pilot Orifice # 26-1129 Lp .010" 3/16", Flame Pattern Straight, Southbend, Oven All Units W/co Prefix Platinum Series, (units With P Prefix), Vulcan Hart, Oven Series Sg (after 5/1/83).
