Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sirman drink and bar mixers.
- Authorized Sirman dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sirman 65012048 drink and bar mixers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sirman 65012048 SIRIO 1 Drink Mixer Single Spindle 18 Oz. Jug Capacity With Clear Tritan Mixing Cup
| Manufacturer | SIRMAN USA |
|---|---|
| Model Number | 65012048 |
| Manufacturer Part # | 65012048 |
| Motor HP | 1/8 HP |
| Type | Single Spindle |
| Height | 21" |
| Width | 9" |
| Depth | 10" |
| Weight | 8 lbs |
| UPC | 8033196333807 |
| UL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
SIRMAN USA, 65012048, SIRIO 1 Drink Mixer, single spindle, 18 oz. jug capacity with clear Tritan mixing cup, spindle includes (3) stainless steel agitators, safety interlock, sealed & ventilated ball bearing motor, direct transmission, ABS plastic & anodized aluminum alloy construction, 14000 rpm, 0.14 HP, 100 watts, UL, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
