FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sirman spiral dough mixers.
- Authorized Sirman dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sirman 40873066 spiral dough mixers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sirman 40873066 HERCULES 30 Spiral Dough Mixer 34 Qt. Stainless Steel Bowl Interlocked Lid With Feed Opening
| Manufacturer | SIRMAN USA |
|---|---|
| Model Number | 40873066 |
| Manufacturer Part # | 40873066 |
| Housing Construction | Stainless Steel |
| Controls | Timer |
| Bowl Type | Fixed |
| Attachments | Bowl Guard, Dough Hook, Kneading Bar & Bowl |
| Height | 40" |
| Width | 33" |
| Depth | 23" |
| Weight | 300 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in Italy | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
SIRMAN USA, 40873066, HERCULES 30 Spiral Dough Mixer, 34 qt. stainless steel bowl, interlocked lid with feed opening, thermal overload protection, steel construction with scratch resistant powder coating, with timer, 1-1/2 HP, 1100 watts, 220v/60hz, cETLus, ETL-Sanitation, Made in Italy
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
Made in Italy
This product is crafted in Italy.
