Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sirman countertop hamburger patty presses.
- Authorized Sirman dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sirman 40004130 countertop hamburger patty presses
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sirman 40004130 SA 130 Hamburger Patty Press Manual 5" Diameter (5 To 8 Oz.
| Manufacturer | SIRMAN USA |
|---|---|
| Model Number | 40004130 |
| Manufacturer Part # | 40004130 |
| Construction | Aluminum |
| Press Diameter | 5" |
| Height | 14" |
| Width | 16" |
| Depth | 15" |
| Weight | 15 lbs |
| UPC | 8033196330332 |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
SIRMAN USA, 40004130, SA 130 Hamburger Patty Press, manual, 5" diameter (5 to 8 oz., built-in portion sheet holder (includes supply of wax paper, patty piston release button, stainless steel press assembly, anodized aluminum construction, rubber feet, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
