FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sharp microwave ovens.
- Authorized Sharp dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sharp R-CD1800M microwave ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sharp R-CD1800M TwinTouch™ Commercial Microwave Oven 1800 Watts 0.75 Cu. Ft. Capacity
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| Model Number | R-CD1800M |
| Manufacturer Part # | R-CD1800M |
| Wattage (Output) | 1200 - 2000 Watts |
| Width (side - side) | 17 - 20 Inches |
| Control Type | Push Button Controls |
| Power Levels | 11 - 15 |
| Usage Level | Heavy Duty |
| Height | 13.62" |
| Width | 17.52" |
| Depth | 22.56" |
| Weight | 72 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
| 6-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sharp, R-CD1800M, TwinTouch™ Commercial Microwave Oven, 1800 watts, 0.75 cu. ft. capacity, stainless steel door, cavity & outer wrapper, dual magnetron system, programmable timer, durable side-hinged see-thru door, Express Defrost™, dual control panel, 10 computerized touch pads, 11 power levels, SelectPower™, 4-stage cooking, double & triple quantity, 230/208v/60/1-ph, 12.3/13.5 amp, NEMA 6-15P, cULus, NSF
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
6-15P
This unit is equipped with a NEMA 6-15P plug.

