FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sharp microwave ovens.
- Authorized Sharp dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sharp R-21LVF microwave ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sharp R-21LVF Microwave Oven Medium Duty 1000 Watts
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| Model Number | R-21LVF |
| Manufacturer Part # | R-21LVF |
| Width (side - side) | 17 - 20 Inches |
| Control Type | Push Button Controls |
| Usage Level | Medium Duty |
| Wattage (Output) | Less Than 1200 Watts |
| Power Levels | 1 - 4 |
| Height | 12.17" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 18.03" |
| Weight | 44 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sharp, R-21LVF, Microwave Oven, medium duty, 1000 watts, 1.0 cu. ft. capacity, stainless steel door, cavity, and outer wrapper, digital programmable controls, durable side-hinged see-thru door, Express Defrost™, (1) power level, (10) computerized touch pads, double quantity, 120v/60/1-ph, 14 amp, NEMA 5-15P, UL, NSF
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.

