Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan sandwich and panini grills.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 48588 sandwich and panini grills
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 48588 (CE-CN-10173LH) Panini Grill Single Extra Large
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48588 |
| Manufacturer Part # | 48588 |
| Temperature Controls | Thermostatic Controls |
| Top Plate | Single |
| Plate Configuration | Grooved Top & Bottom |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 11" - 14" |
| Plate Construction | Cast Iron |
| Cooking Surface Width (side - side) | 11" - 14" |
| Height | 11" |
| Width | 18" |
| Depth | 21" |
| Weight | 90 lbs |
| QPS | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48588, (CE-CN-10173LH) Panini Grill, single, extra large, 14” x 14" cooking surface, 572°F thermostat control, grooved cast iron top & bottom plates, digital timer with (4) cooking modes, stainless steel body, non-slip rubber feet, 1.8kW, 120v/60/1-ph, cord, NEMA 5-15P, QPS
Certifications
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
