Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan full pot countertop electric fryers.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 48522 full pot countertop electric fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 48522 (CE-CN-3300-F) Fryer Electric Countertop
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48522 |
| Manufacturer Part # | 48522 |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Fry pot | Stainless Steel |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 14" |
| Width | 18" |
| Depth | 24" |
| Weight | 40 lbs |
| QPS | Yes |
| 5-20P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48522, (CE-CN-3300-F) Fryer, electric, countertop, 25 lbs. (3 gallons) oil capacity, manual control, front drain spigot, (1) screen, 3.3-4.4kW208-240v/60/1-ph, 15.9-18.3 amps, NEMA 5-20P, QPS
Certifications
Certifications
5-20P
This unit is equipped with a NEMA 5-20P plug.
