Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan waffle makers and bakers.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 40304 waffle makers and bakers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 40304 (CE-CN-0190) Belgian Waffle Baker Electric Single
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 40304 |
| Manufacturer Part # | 40304 |
| Controls | Electronic Controls |
| Grid Construction | Aluminum Grids |
| Waffle Shape | Round |
| Style | Single |
| Height | 12.6" |
| Width | 10" |
| Depth | 17.3" |
| Weight | 24 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 40304, (CE-CN-0190) Belgian Waffle Baker, electric, single, 7-1/2" dia. cooking surface, 255°F (123.8°C) to 446°F (230°C) temperature range, digital timer & temperature control, cast aluminum plates, on/off switch, power & preheat indicators, 304 stainless steel body, 1100 watts, 120v/60/1-ph, cord, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
