FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Migali Industries conveyor electric ovens.
- Authorized Migali Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Migali Industries MSP-3848 conveyor electric ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Migali Industries MSP-3848 Speedino® Conveyor Pizza Oven 78.9”W X 47.4”D X 42.7"H Balanced Air Flow System
| Manufacturer | Migali Industries |
|---|---|
| Model Number | MSP-3848 |
| Manufacturer Part # | MSP-3848 |
| Type | Floor Model |
| Oven Width | 60" - 80" |
| Height | 42.7" |
| Width | 78.9" |
| Depth | 47.4" |
| Weight | 775 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Migali Industries, MSP-3848, Speedino® Conveyor Pizza Oven, 78.9”W x 47.4”D x 42.7"H, balanced air flow system, digital microprocessor controlled bake time & temperature setting, front access to controls, removable crumb trays, 304 stainless steel construction, 120v/60/1-ph, 16 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA, Migali Industries® Protection Plan: 5 Year Parts and Labor
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
