Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Migali Industries medical refrigerators.
- Authorized Migali Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Migali Industries EVOX-2PT-SH-LB-RC medical refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Migali Industries EVOX-2PT-SH-LB-RC Clean Room Refrigerator Pass-thru 44.9 Cu. Ft. Capacity
| Manufacturer | Migali Industries |
|---|---|
| Model Number | EVOX-2PT-SH-LB-RC |
| Manufacturer Part # | EVOX-2PT-SH-LB-RC |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Door Type | Glass (display) Door(s) |
| Door Style | Full Hinged Door |
| Refrigeration | Self-contained, Top Mounted |
| Interior Finish | All White Interior |
| Capacity | 38 - 53 Cu. Ft. |
| Height | 80.13" |
| Width | 55" |
| Depth | 36.75" |
| Weight | 586 lbs |
| cETLus | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Migali Industries, EVOX-2PT-SH-LB-RC, Clean Room Refrigerator, pass-thru, 44.9 cu. ft. capacity, four glass door (2 hinged, 2 sliding), auto-defrost, high performance, LCD screen, touch keypad, (12) powder coated shelves, 4 caster (2 locking, 2 non-locking), 304 series stainless steel exterior, white powder coated aluminium interior, glycol & probe included, R-134a refrigerant, 115v/60/1-ph, NEMA 5-20P, cETLus, ADA Compliant, Made in USA, 2 Year Parts Warranty, 1 year Labor Warranty, 7 Year Compressor Warranty
Certifications
ADA Certified
The item has been evaluated by the Department of Justice for compliance with the Americans with Disabilities Act. The item was found to be compliant with ADA Standards for Accessible Design.
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
