Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Migali Industries medical refrigerators.
- Authorized Migali Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Migali Industries EVOX-1R-LB medical refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Migali Industries EVOX-1R-LB Medical-Grade Refrigerator 20.2 Cu. Ft. Capacity Single Solid Door
| Manufacturer | Migali Industries |
|---|---|
| Model Number | EVOX-1R-LB |
| Manufacturer Part # | EVOX-1R-LB |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Door Type | Solid Door(s) |
| Door Style | Full Hinged Door |
| Refrigeration | Self-contained, Top Mounted |
| Interior Finish | All White Interior |
| Height | 80.12" |
| Width | 27.5" |
| Depth | 35.18" |
| Weight | 380 lbs |
| cETLus | Yes |
| Made in USA | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Migali Industries, EVOX-1R-LB, Medical-Grade Refrigerator, 20.2 cu. ft. capacity, single solid door, high performance, (6) powder coated shelves, LCD screen, touch keypad, 4 caster (2 locking, 2 non-locking), 304 series stainless steel exterior, white powder coated aluminium interior, R-134a refrigerant, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cETLus, Made in USA, 2 Year Parts Warranty, 1 year Labor Warranty, 7 Year Compressor Warranty
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
