FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Middleby Marshall conveyor electric ovens.
- Authorized Middleby Marshall dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Middleby Marshall PS638EV-2 conveyor electric ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Middleby Marshall PS638EV-2 (PS638E11DEDV0-2) Impingement PLUS VENTLESS Conveyor Oven
| Manufacturer | Middleby Marshall |
|---|---|
| Model Number | PS638EV-2 |
| Manufacturer Part # | PS638EV-2 |
| Type | Floor Model |
| Oven Width | 60" - 80" |
| Deck Qty | Double Deck |
| Height | 41.9" |
| Width | 65.25" |
| Depth | 49.23" |
| Weight | 820 lbs |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Middleby Marshall, PS638EV-2, (PS638E11DEDV0-2) Impingement PLUS VENTLESS Conveyor Oven, electric (208V), double deck, 38" long cooking chamber, 26" wide standard single belt (per deck), electronic control, 30 seconds -13 minute time range, 325°-600°F operating temperature range, front loading window, includes: top, legs, casters & base, stainless steel front, sides, top & interior, cETLus Listed, ETL-Sanitation, CE (63 Amps, 50/60 Hz, 3-ph, 22,000 Watts)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.

