Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Metro wire shelving units.
- Authorized Metro dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Metro 5AA357K3 wire shelving units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Metro 5AA357K3 48 Inch Add-on Super Erecta Wire Shelving Unit with 5 Shelves Epoxy Coated
| Manufacturer | Metro |
|---|---|
| Model Number | 5AA357K3 |
| Manufacturer Part # | 5AA357K3 |
| Height | 74" High |
| Type | Add-on Unit |
| Width (side - side) | 48" Wide |
| Ships | Knocked Down |
| Shelves | (5) Shelves |
| Posts/Uprights | (2) Posts / Uprights |
| Depth (front - back) | 18" Deep |
| Finish | Epoxy Coated, Green |
| Height | 74" |
| Width | 48" |
| Depth | 18" |
| Weight | 70 lbs |
| UPC | 0-41105-37986-8 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Metro, 5AA357K3, Super Adjustable Super Erecta® Add-On Shelving Unit, 48"W x 18"D x 74"H, (5) wire shelves, (2) posts & (2) "S"Hooks per shelf, Metroseal 3™ epoxy-coated corrosion-resistant finish with Microban® antimicrobial protection, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

