Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart S10-1033 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Market Forge S10-1033 Steam P R V
| Fits with Manufacturer | Market Forge |
|---|---|
| Model Number | S10-1033 |
| Manufacturer Part # | S10-1033 |
| Height | 6" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 9" |
| Weight | 12.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Market Forge S10-1033 Steam Pressure Relief Valve, Watts 3/4" Fpt, Max. Inlet Pres. 60 Lbs. Max Temp 300 F, Painted Iron Body, 4-5/8" Across From Inlet To Outlet, Adjustable Range 5 To 15 Lbs., Watts "0830915 3/4" 152az1", For Repair Kit Use # 51-1469, Cleveland, Market Forge, Steamer A A-1 Jet(a B) Mark-fore St-as(d E F G H), Modular Gas Steam Generators M24e(18 24 32 36 42 48), M36e(18 24 32 36 42 48).
