FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Manitowoc cube-style ice makers with bins.
- Authorized Manitowoc dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Manitowoc UDP0240W cube-style ice makers with bins
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Manitowoc UDP0240W NEO Undercounter Ice Maker R290 Refrigerant Integrated On-board Water Filtration Included
| Manufacturer | Manitowoc |
|---|---|
| Model Number | UDP0240W |
| Manufacturer Part # | UDP0240W |
| Condenser Type | Water-cooled |
| Production per 24 hr | 201 - 300 Lb = 91 - 136 Kg |
| Finish | Stainless Steel |
| Cube Type | Full Size/dice |
| Bin Storage Capacity | 200 - 299 Lb Bin Capacity |
| Height | 38.5" |
| Width | 26" |
| Depth | 28.5" |
| Weight | 157 lbs |
| NSF | Yes |
| CE | Yes |
| cULus | Yes |
| AHRI | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Manitowoc, UDP0240W, NEO Undercounter Ice Maker, R290 Refrigerant, integrated on-board water filtration included, dice size ice, water-cooled, self-contained, 26"Wx28"Dx38 1/2"H. Production capacity up to 240 lbs./24 hours at 70/50 (212 lbs. AHRI certified at 90/70), 90 lbs. storage capacity, integrated 5 micron water filer, touchpad controls, clean button, filter replacement, full bin, and service indictors, forward sliding storage bin for access to refrigeration components, 6"adjustable legs
Certifications
AHRI
The item has been tested by the Air Conditioning, Heating and Refrigeration Institute (AHRI) and has been found to meet or exceed manufacturer claims.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
