FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Krowne blender station underbar ice bin and cocktail stations.
- Authorized Krowne dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Krowne MW48-SC blender station underbar ice bin and cocktail stations
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Krowne MW48-SC MoveWell Adaptive Station Specialty Cocktail Collection Kit Inserts Included
| Manufacturer | Krowne |
|---|---|
| Model Number | MW48-SC |
| Manufacturer Part # | MW48-SC |
| Depth (front - back) OA | 24" |
| Construction | Stainless Steel |
| Splash | 3" Splash |
| Width (side - side) OA | 43" - 48" |
| Cold Plate | Without Cold Plate |
| Height | 36.5" |
| Width | 48" |
| Depth | 24" |
| Weight | 270.5 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Krowne, MW48-SC, MoveWell Adaptive Station, Specialty Cocktail Collection Kit Inserts Included, 48”W x 24”D x 36-1/2”H, (3) Speed Swap plumbing quick disconnects in backsplash for interchangeability, centralized 1-3/8" drain, 304 stainless steel construction, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
