FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Koolmore mega top sandwich and salad unit refrigerated counters.
- Authorized Koolmore dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Koolmore KM-MPTR60-2D mega top sandwich and salad unit refrigerated counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Koolmore KM-MPTR60-2D Mega Top Sandwich / Salad Prep Table 60.2"W 18.4 Cu.ft.
| Manufacturer | Koolmore |
|---|---|
| Model Number | KM-MPTR60-2D |
| Manufacturer Part # | KM-MPTR60-2D |
| No of Doors | 2 Doors |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Width (side - side) | 60" - 63" Wide |
| Sections | 2 Section |
| Access Type | Doors |
| Pan Capacity (Top) | 24 Pan |
| Height | 41.5" |
| Width | 60.2" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 393 lbs |
| UPC | 810158925939 |
About this item
Product Details
Product Details
Koolmore, KM-MPTR60-2D, Mega Top Sandwich / Salad Prep Table, 60.2"W, 18.4 cu.ft., (2) doors, (2) adjustable shelf supporting up to 88 lbs, 33°F to 40°F temperature range, accommodates (24) 1/6 GN pans, plastic pans included, removable cutting board, digital control panel with LED display, insulated stainless steel lid, stainless steel interior and exterior, (4) swivel casters (2 locking)
