RestaurantSupply.com is your trusted source for Koolmore refrigerated back bar coolers.
- Authorized Koolmore dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Koolmore KM-BC-3GD-SCSS refrigerated back bar coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Koolmore KM-BC-3GD-SCSS Back Bar Refrigerator Three-section 71-9/10"W X 25"D X 34"H
| Manufacturer | Koolmore |
|---|---|
| Model Number | KM-BC-3GD-SCSS |
| Manufacturer Part # | KM-BC-3GD-SCSS |
| Depth (front - back) | 22 - 26 Inches |
| Door Swing | Swing Door(s) |
| Door Type | Glass Door(s) |
| Door Qty | 3 Doors |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Height | 34" |
| Width | 71.9" |
| Depth | 25" |
| Weight | 259 lbs |
| UPC | 810158921924 |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Koolmore, KM-BC-3GD-SCSS, Back Bar Refrigerator, three-section, 71-9/10"W x 25"D x 34"H, 18.3 cu. ft., (3) glass swing doors, (6) adjustable metal shelves, LED interior lighting, digital temperature display and controls, side-mounted compressor, aluminum interior and a precoated steel and stainless-steel exterior, ETL, ETL-Sanitation, Shipping Dimension (26.5" W x 75" D x 41" H)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.

