RestaurantSupply.com is your trusted source for Koolmore work top freezers.
- Authorized Koolmore dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Koolmore FWT-2D-12C work top freezers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Koolmore FWT-2D-12C 48 Inch Freezer Worktop 12 cu ft Two Section Stainless Steel
| Manufacturer | Koolmore |
|---|---|
| Model Number | FWT-2D-12C |
| Manufacturer Part # | FWT-2D-12C |
| Style | Doors |
| Interior Finish | All Stainless Steel Interior |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Compressor HP | 1/4 HP |
| Refrigeration | Self Contained, Bottom Mounted |
| Size | 2 Section |
| Height | 38.8" |
| Width | 47.5" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 258 lbs |
| UPC | 858154008546 |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Koolmore, FWT-2D-12C, Freezer Worktop, 48"W, two-section, 2 door, 3.5" backsplash, 12 cu ft. capacity, auto defrost, (2) adjustable shelves, self-closing door with stay open feature, (4) casters (2) locking, 1/4 HP, polyurethane insulation, stainless steel construction
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
