RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading two compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading CAB3060 two compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading CAB3060 Sink Two Compartment Cabinet Base With Hinged Doors
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | CAB3060 |
| Manufacturer Part # | CAB3060 |
| Compartment Width (side - side) | 24" |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Base Type | Cabinet |
| Overall Length | 54" - 62" |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Splash Height | 5" |
| Height | 40" |
| Width | 60" |
| Depth | 30" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, CAB3060, Sink, two compartment, cabinet base with hinged doors, 60"W x 30"D, 18/304 stainless steel construction, (2) 24" x 24" x 14" deep bowls, 5" backsplash, stainless steel legs & feet, NSF 4
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
