RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air reach-in undercounter refrigerators.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BLUR28-D2-HC reach-in undercounter refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BLUR28-D2-HC Undercounter Refrigerator One-section 27-1/2"W
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BLUR28-D2-HC |
| Manufacturer Part # | BLUR28-D2-HC |
| Door Type | Solid |
| Access Type | Drawers |
| Size | 1 Section |
| Refrigeration | Self-contained, Rear Mounted |
| Width | 24" - 35" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Compressor HP | 1/4 HP |
| Height | 35.88" |
| Width | 27.5" |
| Depth | 33.03" |
| Weight | 196 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BLUR28-D2-HC, Undercounter Refrigerator, one-section, 27-1/2"W, 7.0 cu. ft. capacity, rear-mounted self-contained refrigeration, 33° F to 39° F temperature range, (2) drawers, metal drawer handles, self-diagnostic digital temperature control & monitor system, stainless stainless steel interior & exterior, (4) 4" swivel casters (2 braked), R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 115v/60/1-ph, 4.0 amps, cord with NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.

