RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air merchandiser refrigerators.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BGM23B-HC merchandiser refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BGM23B-HC Refrigerated Merchandiser One-section 23 Cu. Ft. Capacity
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BGM23B-HC |
| Manufacturer Part # | BGM23B-HC |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Size | 1 Section |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Compressor HP | 1/2 HP |
| Exterior Finish | Black |
| Capacity | 9 - 23 Cu. Ft. |
| Height | 84" |
| Width | 27" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 320 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BGM23B-HC, Refrigerated Merchandiser, one-section, 23 Cu. Ft. capacity, bottom-mount self-contained refrigeration, (1) double pane hinged glass door (locking), (4) adjustable epoxy coated wire shelves, LED interior lighting, backlit graphic panel, digital monitoring system, black painted steel exterior and trim, white painted steel interior, (4) 4" casters (2 braked), R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/2 HP, 115v/60/1-ph, 4.5 amps, cord, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.


