FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air pizza prep table refrigerated counters.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BAPP93-D6-HC pizza prep table refrigerated counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BAPP93-D6-HC Pizza Prep Table Three-section 93-1/4"W
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BAPP93-D6-HC |
| Manufacturer Part # | BAPP93-D6-HC |
| No of Drawers | 6 Drawers |
| Access Type | Drawers |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Refrigeration | Self-contained, Side Mounted |
| Sections | 3 Section |
| Width (side - side) | 85" - 96" Wide |
| Work Surface Finish | Poly Cutting Board |
| Height | 42" |
| Width | 93.25" |
| Depth | 36.5" |
| Weight | 553 lbs |
| UL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| cUL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BAPP93-D6-HC, Pizza Prep Table, three-section, 93-1/4"W, 30.8 cu. ft. capacity, side-mounted self-contained refrigeration, (6) drawers, accommodates (12) 1/3 size pans, insulated pan cover with stainless steel divider, 33°-39°F temperature range, 19"D cutting board, stainless steel interior & exterior, 4"H swivel casters (2 braked), R290 Hydrocarbon refrigerant, 3/8 HP, 115v/60/1-ph, 3.5 amps, cord, NEMA 5-15P, cUL, UL, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.

