Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for BK Resources wall and splash mount faucets.
- Authorized BK Resources dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock BK Resources EVO-8SM-18 wall and splash mount faucets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
BK Resources EVO-8SM-18 Faucet Splash-mounted 8 Inch Centers Lead Free Stainless Steel with Double Joint Spout
| Manufacturer | BK Resources |
|---|---|
| Model Number | EVO-8SM-18 |
| Manufacturer Part # | EVO-8SM-18 |
| Valve Type | Ceramic Valves |
| Mounting | Backsplash Mount |
| Faucet Centers | 8" Centers |
| Spout / Nozzle Type | Double Joint Spout |
| Lead Compliance | Lead Free |
| Spout Length (overall) | 17 - 19" Spout |
| Weight | 5 lbs |
| UPC | 840653140483 |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
| Lead Free | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
BK Resources, EVO-8SM-18, Evolution Faucet, splash-mounted, 8" centers, 18" double joint swing spout, quarter turn ceramic cartridges, T-304 cast stainless steel, integral check valve, chrome plated metal cover, lead free, NSF, cCSAus
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Lead Free
This product meets lead-free compliance standards.
