Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for American Eagle Food Machinery shredder slicer drive units.
- Authorized American Eagle Food Machinery dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock American Eagle Food Machinery AE-G12NM shredder slicer drive units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
American Eagle Food Machinery AE-G12NM Motor Unit #12 Hub Stainless Steel
| Manufacturer | American Eagle Food Machinery |
|---|---|
| Model Number | AE-G12NM |
| Manufacturer Part # | AE-G12NM |
| Housing Finish | Stainless Steel |
| Attachment hub | #12 |
| Motor | 1 HP |
| Height | 12" |
| Width | 10" |
| Depth | 9.25" |
| Weight | 48 lbs |
| UPC | 853831006488 |
About this item
Product Details
Product Details
American Eagle Food Machinery, AE-G12NM, Motor Unit, #12 Hub, stainless steel, rubber feet, 1 HP, 115v/60/1-ph, 8.0 amps
