Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Star Mfg aftermarket steam tables and food wells.
- Engineered to match existing Star Mfg units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Star Mfg WS-55510 steam tables and food wells
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Star WS-55510 1/4 Inch Nickel Thermostat Sp with 24 Inch Cap
| Fits with Manufacturer | Bloomfield |
|---|---|
| Model Number | WS-55510 |
| Manufacturer Part # | WS-55510 |
| Height | 2.5" |
| Width | 1.75" |
| Depth | 10.5" |
| Weight | 0.6 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Bloomfield WS-55510 [ Type - Sp ] [ Temp 300-375 ], [ Bulb 1/4" X 8-1/2" Nickel] [ Cap 24" ] [ Mount 1 ], # 22-1086 "wells" Thermostat Knob [ 2-3/8" Dia. ], [ Off-375-300] [mount .187" ] [flat Left* ], *off Printed On Bottom., Wells, Fryer F(55 55sts 58 85 88 98 101 104 104 S3 104 S4 104, S5 106 108 201 208 556 586 856 886 986 1016 1200, 1725 2000 2086) Fb(101 108 201 208 2000), Fnw(49 58 58sts) Fs(1200 1725) Rcb(12 22 101 201).
