FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Ultrafryer aftermarket commercial deep fryers.
- Engineered to match existing Ultrafryer units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Ultrafryer ULTR17A023 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Ultrafryer ULTR17A023 5 5/8 Inch Motor Pump Steel Electric Pump 4 1/4 Inch Capacitor
| Fits with Manufacturer | Ultrafryer |
|---|---|
| Model Number | ULTR17A023 |
| Manufacturer Part # | ULTR17A023 |
| Height | 9.5" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 15.5" |
| Weight | 23.68 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Ultrafryer ULTR17A023 Material Steel, Length 8 1/4", 209 Mm, 4 1/4" Capacitor, 108 Mm, Capacitor, Width 5 5/8", 143 Mm, Voltage 115/230 V Ac, Ohm 60, Horse Power 41277
