Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Taylor Thermometer thermometers.
- Authorized Taylor Thermometer dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Taylor Thermometer TR250SS thermometers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Taylor Thermometer TR250SS 14 Inch Scale with Adjustable Zero Wheel Steel
| Manufacturer | Taylor Thermometer |
|---|---|
| Model Number | TR250SS |
| Manufacturer Part # | TR250SS |
| Height | 4.25" |
| Width | 14.25" |
| Depth | 15" |
| Weight | 9 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Taylor Thermometer TR250SS Material Steel, Length 3 3/8" Dial Face, 86 Mm Dial Face, 13 1/4", Platform, 336 Mm Platform, Capacity 113 Kg With 0.45 Kilogram Increments, 250 Lbs, With 1 Pound Increments, Includes Adjustment-to-zero Wheel, Type Locking Option
