FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Magikitch'N aftermarket cold and frozen beverage dispensers.
- Engineered to match existing Magikitch'N units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Magikitch'N PT60130801 cold and frozen beverage dispensers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Magikitch'N PT60130801 10 Inch Pump Assembly 8-gpm Electric with Thermally Protected Motor
| Fits with Manufacturer | Pitco |
|---|---|
| Model Number | PT60130801 |
| Manufacturer Part # | PT60130801 |
| Height | 16" |
| Width | 10" |
| Depth | 9" |
| Weight | 25.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Pitco PT60130801 Motor/pump Assembly 115/230v 60/50hz 8-gpm., 1725/1425 Rpm. 1-ph. Thermally Protected, , Fits Pitco Models, , Se14 Se147 Se148x Se14r Se14t Se14tr Se14tx Se14x, Se18 Se18r Se18s Se714 Sebnb14 Sebnb18 Sfse14, Sfse14r Sfse14t Sfse14tr Sfse14tx Sfse14x Sfse18, Sfse18r Sgh50
