Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett aftermarket bakery deck ovens.
- Engineered to match existing Blodgett units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Blodgett BL8596 bakery deck ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett BL8596 18 Inch Stainless Steel Electric Oven Element 5000 Watt
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | BL8596 |
| Manufacturer Part # | BL8596 |
| Height | 7" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 17.5" |
| Weight | 2.66 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett BL8596 [ 230v 5000w 1ph ] [ 17.5" X 18.25" X 7" ], [terminals Screw 8-32, Hardware Provided, Blodgett Ctb Ctbr
