Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett aftermarket bakery deck ovens.
- Engineered to match existing Blodgett units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Blodgett BL56464 bakery deck ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett BL56464 3 Inch Lp Pilot Burnerkit for Blodgett Ovens
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | BL56464 |
| Manufacturer Part # | BL56464 |
| Height | 2" |
| Width | 3" |
| Depth | 4.5" |
| Weight | 1.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett BL56464 Lp Pilot Factory # Johnson J990ftw-1 Tube Size 3/16", Flame Pattern Left W/ Igniter W/ 36" Wire, Has Flame Sensor # 44-1013, Nat Orifice # 26-1673, Lp Orifice # 26-1664, Blodgett, Oven Series Dfg 50 100 200 & 300, (after 1/1/86) Zephaire G, With Solid State Controls.
