Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett aftermarket bakery deck ovens.
- Engineered to match existing Blodgett units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Blodgett BL19118 bakery deck ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett BL19118 17.5 Inch 208v 5000w Electric Oven Element Assembly
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | BL19118 |
| Manufacturer Part # | BL19118 |
| Height | 7.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 18.5" |
| Weight | 2.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett BL19118 [ 208v 5000w 1 Ph ] [ 17.5" X 18.5" X 7.5" ], [terminals Screw 8-32, Hardware Provided, Blodgett Ctb Ctbr
