Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Dormont cooking equipment accessories and gas connectors.
- Authorized Dormont dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Dormont B100 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Dormont B100 1 Inch Female Quick Disconnect Assembly Gas Device with Thermal Shutoff
| Manufacturer | Dormont |
|---|---|
| Model Number | B100 |
| Manufacturer Part # | B100 |
| Height | 3.88" |
| Width | 2" |
| Depth | 2" |
| Weight | 2.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Dormont B100 Gas Quick Disconnect Assembly 1" Fpt, Female End Will Shut Off Gas When Seperated., Female End From Gas Supply, Male End To Appliance Side ( Has Thermal Shutoff Feature), Temps Above 350 Degrees F Activate Safety Thermal Ring.
