Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Dormont cooking equipment accessories and gas connectors.
- Authorized Dormont dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Dormont B-100 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Dormont B-100 1" Fpt Gas Quick Disconnect Assembly with Safety Features
| Manufacturer | Dormont |
|---|---|
| Model Number | B-100 |
| Manufacturer Part # | B-100 |
| Height | 3.88" |
| Width | 2" |
| Depth | 2" |
| Weight | 2.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Dormont B-100 Gas Quick Disconnect Assembly 1" Fpt, Female End Will Shut Off Gas When Seperated., Female End From Gas Supply, Male End To Appliance Side ( Has Thermal Shutoff Feature), Temps Above 350 Degrees F Activate Safety Thermal Ring.
