Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Other aftermarket casters and legs for cooking holding equipment.
- Engineered to match existing Other units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Other 810-0357 casters and legs for cooking holding equipment
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Frymaster 810-0357 5 Inch Swivel Caster With Brake Polyolefin Black Wheel
| Fits with Manufacturer | Frymaster |
|---|---|
| Model Number | 810-0357 |
| Manufacturer Part # | 810-0357 |
| Height | 3" |
| Width | 5" |
| Depth | 6.5" |
| Weight | 2.17 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Frymaster 810-0357 Medium-duty 5 In Plate Caster With Brake, Castr Brake Yes, Castr Type Swivel, Color Black Wheel And Hub, Load Capacity 544 Kg Per Set Of 4 1200 Lb Per Set Of 4, Load Heght 6-1/4in 159 Mm, Material(s) Polyolefin Wheel And Hub, Mounting Plate Size 2-3/8in X 3-5/8in, Mounting Type Plate, Prop 65 Warning, This Product Can Expose You To Chemicals Including Urethane, (ethyl Carbamate) Which Are Known To The State Of California To, Cause Cancer And Birth Defects Or Other Reproductive Harm., Screw Centers 1-3/4in 3in 44 Mm 73 Mm
