Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Vulcan Hart aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Vulcan Hart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Vulcan Hart 710453 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vulcan Hart 710453 20-1/2 Inch Aluminized Steel Tubular Burner with Air Shutter
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 710453 |
| Manufacturer Part # | 710453 |
| Height | 1.7" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 20.5" |
| Weight | 0.7 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 710453 Aluminized Steel Tubular Burner W/ Air Shutter, 20-1/2" Overall W/ Air Shutter #26-1863, No Deflector Shield # 26-3610 4-3/8" X 16-1/2"., For Burner W/deflector Use # 26-1916, For Cast Iron Burner W/deflector Use # 24-1147, Vulcan Broiler Series Vccb, Wolf Scb
