Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Other aftermarket dinnerware flatware and glassware dollies.
- Engineered to match existing Other units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Other 60007 dinnerware flatware and glassware dollies
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cambro 60007 5 Inch Medium-duty Caster Plate with Brake Polyurethane Wheel Gray
| Fits with Manufacturer | Cambro |
|---|---|
| Model Number | 60007 |
| Manufacturer Part # | 60007 |
| Height | 3" |
| Width | 5" |
| Depth | 6.75" |
| Weight | 2.19 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cambro 60007 Medium-duty 5in Plate Caster With Brake Polyurethane Wheel With, Plastic Hub, Castr Brake Yes, Castr Type Swivel, Color Beige Hub Gray Tread, Load Capacity 544 Kg Per Set Of 4 1200 Lb Per Set Of 4, Load Heght 6-1/4in 159 Mm, Material(s) Polyolefin Hub Polyurethane Tread, Mounting Plate Size 2-3/8in X 3-5/8in, Mounting Type Plate, Screw Centers 1-3/4in 3in 44 Mm 76 Mm, Type Medium-duty, Weight 2.185 Lb, Wheel Diameter 5in 127 Mm
