Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for APW aftermarket steam tables and food wells.
- Engineered to match existing APW units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket APW 55445 steam tables and food wells
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
APW 55445 7-1/4 Inch Warmer Element Electric with Terminals
| Fits with Manufacturer | APW |
|---|---|
| Model Number | 55445 |
| Manufacturer Part # | 55445 |
| Height | 0.5" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 16" |
| Weight | 0.53 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
APW 55445 [ 120v 750w 1ph ] [ 16" X 7-1/4" ], [terminals Flag W/screw, [terminals Screw 10-32 X 1/4" # 26-2345 Included., American Permanent Ware Food Warmer, Warmer Tm-90 Tm-90d Tw-90 Tw-90d., Series Bm-80 Bw.
