Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for APW aftermarket strip warmers.
- Engineered to match existing APW units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket APW 55441 strip warmers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
APW 55441 8 Inch Warmer Element Electric Durable Metal 240V 1600W
| Fits with Manufacturer | APW |
|---|---|
| Model Number | 55441 |
| Manufacturer Part # | 55441 |
| Height | 0.3" |
| Width | 8" |
| Depth | 16" |
| Weight | 0.8 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
APW 55441 [ 240v 1600w & 208v 1200w 1ph ] [ 15" X 8" To End Of, Element ], [terminals Flag W/screw, [terminals Screw 10-32 X 1/4" # 26-2345 Included., American Permanent Ware, Warmer Cw-2a Hfw(1 1d 2 2d 3 3d 4 4d 5 5d 6 6d., Series Bm-80 Bw Tm90 Tm90d Tw.
