Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett aftermarket bakery deck ovens.
- Engineered to match existing Blodgett units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Blodgett 30005 bakery deck ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett 30005 4.25Inch Gas Control Pilot Out 150000 BTU Natural to LP Conversion
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | 30005 |
| Manufacturer Part # | 30005 |
| Height | 4" |
| Width | 4.25" |
| Depth | 3" |
| Weight | 2.28 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett 30005 Nat/lp 1/2" Fpt In/out Pilot Out Only 3/16" Cct., 150 000 Btu 24 V., *used In # 54-1035, Includes Nat To Lp Conversion Kit # 51-1227, Blodgett B14g Bc-20g Bcx-(14 14e 14g) Bx-(14 14e, 14g) Cnvx-(14 14e 14g) Dfg-(50 100 200), Oven Series Dfg 100 200 & 300, Zephaire G Which Use 24v., Marshall Air, Broiler Fr15bg.
