Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Lang aftermarket commercial grills and griddles.
- Engineered to match existing Lang units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Lang -2U-30200-12 commercial grills and griddles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lang -2U-30200-12 6 Inch Motor Convection Oven Stainless Steel with Blower Wheels
| Fits with Manufacturer | Lang |
|---|---|
| Model Number | -2U-30200-12 |
| Manufacturer Part # | -2U-30200-12 |
| Height | 12.5" |
| Width | 6" |
| Depth | 6" |
| Weight | 16.65 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Lang -2U-30200-12 1/3 Hp 115/230v 5.2-6.2 Amp 50/60 Hz 1 Ph 1725 Rpm, 4" X 1/2" Shaft N48y Frame 5-3/4" X 3-1/2" Mtg. Plate, Lang Blower Wheel # 26-3467 (8-1/2" Dia), Lang Oven Eco Gco Ehs Blower Wheel # 26-2931 ( 10 3/4"dia), Lang/star Oven Ecco-a Ecco-c (with S/n Up To G71021 Prefix, X, Mrs Fields With S/n X85095 To X90435) Ecco-c5s, Ecco-c5s-cs (mrs Fields & Schlotskys) Ecco-lmbr, (cinnabon With S/n Prefix X) Ecco-s Ecco-sii (with, S/n E67664 To F90435) Ecco-t (before S/n F90435), Ehs-c (including Braums) Ehs-(c-lmbr C1-1208bk, Cir Cir-bk) Ehs-s (including Tcby) Ehs-t F-11s, (with S/n A22107 To A22196 & Beg W/a23030) F-11sm, Gpo Ppp-(1 2 3). Series F-6., Range Rf21s Rf21s-(m Xlh) Rf42s Rf42s-(m Xlh) Scr-30, Tcr-30.
